Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urlopy wypoczynkowe

21 lutego 1996 | Prawo | KR

Pierwszy komentarz do zmienionego kodeksu pracy

Urlopy wypoczynkowe

Krzysztof Rączka

Uwzględniając liczne głosy krytyczne na temat zasad nabywania prawa do urlopu wypoczynkowego wskazujące na ich nadmierny schematyzm i rygoryzm, ustawodawca znowelizował odpowiednie przepisy kodeksu pracy. Kierował się przy tym specjalną istotą i charakterem urlopu wypoczynkowego jako swoistego świadczenia socjalnego, polegającego na udzieleniu pracownikowi zwolnienia od pracy po określonym jej okresie.

Przede wszystkim zamiast dotychczasowego art. 153 k. p. , przewidującego nabywanie prawa do pierwszego urlopu z upływem roku pracy, wprowadzono regułę, iż pracownik nabywa prawo do takiego urlopu z upływem sześciu miesięcy pracy, w wymiarze połowy urlopu przysługującego mu po roku pracy. Prawo do urlopu w pełnym wymiarze nabywa on z upływem roku pracy, przy czym uwzględnia się w nim urlop cząstkowy. W ten sposób ustawodawca w istotny sposób przybliżył pracownikowi prawo do corocznego urlopu wypoczynkowego. Ten, kto nie przepracował u jednego pracodawcy sześciu miesięcy, prawo do pierwszego urlopu nabywa u pracodawcy, u którego upływa sześciomiesięczne zatrudnienie, liczone z uwzględnieniem poprzedniego (art. 155 (1) § 3 k. p. ).

Przytoczone reguły dotyczą pierwszego urlopu w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 680

Spis treści
Zamów abonament