Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak finansować infrastrukturę

21 lutego 1996 | Ekonomia | LD

Obligacje Eurofimy

Jak finansować infrastrukturę

Inspirującym przykładem wkomponowania ochrony środowiska w gospodarkę rynkową i to na płaszczyźnie międzynarodowej jest Eurofima. Emitowane przez nią obligacje w dolarach, frankach francuskich i szwajcarskich, markach niemieckich, funtach szterlingach, ECU i wielu innych walutach bez problemu znajdują nabywców.

Powód jest prosty. Credit-rating tych obligacji, według Standard & Poor's, wynosi AAA, według Moody'sAaa. Nie ma obligacji o wyższym bezpieczeństwie dla nabywców. Obecnie w obrocie na międzynarodowych rynkach finansowych znajdują się obligacje Eurofimy za ponad 20 mld USD. Są to obligacje różne, m. in. Yankee, Samurai czy też Matador. Eurofima posługuje się również Commercial Papers.

Spółka towarzystw kolejowych

Eurofima z Bazylei jest spółką akcyjną 19 europejskich kolei. Największe pakiety posiadają koleje niemieckie (25 proc. ), francuskie (25 proc. ), włoskie (13, 5 proc. ), belgijskie (9, 8 proc. ). Z państw naszego regionu jedynie węgierskie koleje (0, 2 proc. ) są akcjonariuszem Eurofimy. Akcjonariusze są jednocześnie klientami firmy, ponieważ Eurofima zajmuje się finansowaniem zakupu taboru kolejowego dla swoich akcjonariuszy.

Duże zamówienia ze strony spółki na pewno nie pozostają bez wpływu na cenę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 680

Spis treści
Zamów abonament