Kapitał hokejowej nadziei
Szkoła w Sosnowcu: proces dydaktyczny podporządkowany procesowi sportowemu
Kapitał hokejowej nadziei
"To udany eksperyment -- sportowo i dydaktycznie" -- mówią w Urzędzie Kultury Fizycznej i Turystyki. "Gdyby tego nie było, oscylowalibyśmy gdzieś w granicach grupy C" -- twierdzą w Polskim Związku Hokeja na Lodzie. Ten eksperyment to "coś", to hokejowa Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Sosnowcu. Na początku stycznia jej uczniowie, tworzący młodzieżową reprezentacyjną drużynę, wywalczyli awans do mistrzostw świata grupy A. Polski hokej mógł się pochwalić pierwszym od kilku lat sukcesem.
Szkoła w Sosnowcu, powołana do życia 25 lipca 1994 roku, pomyślana została jako ośrodek centralnego szkolenia młodych hokeistów i jako miejsce ich edukacji. Tak, w tej właśnie kolejności -- najpierw hokej, a potem nauka. "Proces dydaktyczny podporządkowany procesowi sportowemu" -- takie było i takie jest podstawowe założenie tej szkoły wyraźnie przeprofilowanej -- na korzyść sportu oczywiście -- w porównaniu z istniejącymi już "zwykłymi" szkołami mistrzostwa sportowego. Pomysł wyszedł z gabinetu prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki, a Bogdan Tyszkiewicz, prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie, ten pomysł kupił. We wrześniu 1994 roku, w budynku Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sosnowcu, 32 uczniów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta