Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Równi i równiejsi

21 lutego 1996 | Prawo | DP

Dyskusja nad ordynacją podatkową

Równi i równiejsi

Danuta Piontek

Podatnicy -- pośredni i bezpośredni -- a jest nimi prawie całe społeczeństwo, oczekują nowej ustawy, która uprości i ujednolici dziesiątki anachronicznych, wielokrotnie nowelizowanych paragrafów, zrozumiałych wyłącznie dla specjalistów prawa podatkowego.

Ustawa powinna w pełni odpowiadać przemianom ustrojowo-gospodarczym, gwarantować jednakowe prawo dla wszystkich podmiotów gospodarczych, tak samo chronić interesy podatnika i Skarbu Państwa, z pełnym poszanowaniem prawa własności. Jej podstawowym zadaniem, obok porządkowania stanu prawnopodatkowego, powinna być demokratyzacja stosunków podatnik -- organ podatkowy, budowanie państwa prawa poprzez przywrócenie pewności i jawności jego stosowania. Dokument tej rangi musi być bezwzględnie zgodny z konstytucją i dawać podatnikom poczucie bezpieczeństwa i stabilności prawa. Wszystko to powinno zwiększyć zaufanie do naszego rynku kapitału polskiego i obcego.

Przyjrzyjmy się więc, jak w rządowym wydaniu wygląda projekt ordynacji podatkowej, który w uzasadnieniu zapowiada, iż "powinien to być akt prawny o szczególnym, wręcz ustrojowym znaczeniu".

Nic dodać, nic ująć, gdyby nie fakt, iż kilka wierszy powyżej czytamy: "Ordynacja podatkowa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 680

Spis treści
Zamów abonament