Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najpierw poznać, potem polubić

27 marca 1996 | Świat | KG

Oceniając samych siebie, Niemcy w większości uważają, że przewyższają inne narody. Cechy, które wynoszą Niemców ponad innych, to zamiłowanie do porządku, pracowitość i solidność.

Najpierw poznać, potem polubić

Krystyna Grzybowska z Bonn

Dlaczego Niemcy nie lubią Polaków? Takie pytanie stawiają sobie rodacy w Polsce i rodacy zamieszkali w Niemczech, w kraju, który w gruncie rzeczy sami sobie wybrali albo jako emigranci polityczni, albo ekonomiczni, albo też tzw. późni przesiedleńcy, legitymujący się mniej lub bardziej wiarygodnym niemieckim pochodzeniem. Można zadać też pytanie: A dlaczego mają nas lubić? I właściwie jak to jest z tą niemiecką uczuciowością, lubieniem tego albo innego narodu? Warto się też zastanowić, kto tak naprawdę lubi Niemców. Od odpowiedzi na to pytanie wiele zależy.

Naród niemiecki obciążony jest garbem najnowszej historii, który musi jeszcze nosić przez długie lata i z tego, ale nie tylko z tego, powodu sam należy do najmniej lubianych narodów w Europie. Nie jest łatwo być Niemcem -- dobitnym przykładem jest w najlepszej woli pomyślana misja Hansa Koschnika w Mostarze. Nie tak dawno rozjuszony tłum Chorwatów chciał go zlinczować, uroczyście została spalona kukła administratora Mostaru, a towarzyszyły temu obelgi nawiązujące całkiem niedwuznacznie do czasów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 710

Spis treści
Zamów abonament