Telewizja nie pomaga politykom
Telewizja nie pomaga politykom
Rozmowa z Henningiem Röhlem, dyrektorem telewizji Mitteldeutscher Rundfunk (MDR)
Telewizja Mitteldeutscher Rundfunk (MDR) działa na terenie byłej NRD. W jakim stopniu tworząc tę stację korzystano z pozostałości po telewizji doby socjalizmu: z pracowników, sprzętu, budynków, z dawnej organizacji pracy?
Mamy zupełnie nową organizację pracy, nową strukturę. Przejęliśmy nieco sprzętu, ale w zasadzie wszystko stworzyliśmy od nowa. Telewizja centralna w czasach NRD miała swoją główną siedzibę w Berlinie. Obecnie mieszczą się tam firmy produkcyjne, archiwum, działa kilka studiów, a część pomieszczeń stoi pusta. Pracujemy w Lipsku i Dreźnie, więc musieliśmy stworzyć wszystko od podstaw. Przejęliśmy natomiast niektórych pracowników telewizji NRD, która pod koniec nazywała się DFF. Na przykład moja zastępczyni, która jest kierowniczką działu kultury, przeszła z telewizji DFF. W działach informacyjnych zatrudniliśmy wielu dziennikarzy z zachodniej części Niemiec, ponieważ chcieliśmy zmienić formę i oblicze wiadomości i reportażu. W telewizji NRD dziennik rozpoczynała informacja, że generalny sekretarz Partii Jedności Erich Honecker uścisnął dłoń jakiegoś ambasadora. Chcieliśmy wykreować zupełnie nowy styl dziennika. W czasach NRD w telewizji pracowało siedem tysięcy osób, z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta