Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Drogi do otwartych granic

27 marca 1996 | Ekonomia | MK

Wymiana handlowa ze wschodnimi sąsiadami

Drogi do otwartych granic

Kraje byłego ZSRR wysunęły się na drugie miejsce po Niemczech w obrotach polskiego handlu zagranicznego. Według przybliżonych danych eksport w ub. r. do 15 krajów za wschodnią granicą osiągnął 3 miliardy USD, a import 3, 5 mld USD. Po wprowadzeniu przed pięcioma laty rozliczeń wolnodewizowych rynki zbytu dla polskich towarów zbudowane zostały niemal od nowa. Dynamiczny wzrost eksportu rozpoczął się przed dwoma laty.

Ryzyko i ograniczenia

Naszym największym wschodnim partnerem handlowym jest Rosja, z której w ub. r. sprowadzono towary owartości wyższej niż w 1989 r. z całego ZSRR. Do Rosji wysyłamy głównie żywność i zwierzęta rzeźne (32 proc. ) oraz wyroby przemysłowe (18 proc. ). Sprowadzamy paliwa mineralne i wyroby pochodne z nich (70 proc. ogółu importu) . Rosja jest rynkiem chłonnym na wiele grup towarów, ale jednocześnie o wysokim stopniu ryzyka handlowego. Można na nim zdobyć fortunę jak za czasów Wokulskiego lub stracić wszystko, a w najgorszym wypadku wrócić martwym w trumnie. Poligonem do zdobywania doświadczeń handlowych i testowania partnerów jest graniczący bezpośrednio z RP teren królewiecki. Usadowiło się na nim już sporo polskich firm handlowych i powstają coraz liczniejsze joint ventures. Po zbliżeniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 710

Spis treści
Zamów abonament