Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dialog ze współczesnością

27 marca 1996 | Kultura | JB

27 marca -- Międzynarodowy Dzień Teatru

Dialog ze współczesnością

Rozmowa z Jerzym Jarockim, reżyserem

Od lat buduje pan swymi spektaklami renomę Starego Teatru, podobnie jak w latach 80. był pan współtwórcą największych sukcesów warszawskiego Teatru Dramatycznego. Czy nie niepokoi pana fakt, że nowe ciekawe zjawiska teatralne powstają poza tymi ośrodkami? Dużo się mówi np. o zespole w Żninie, Teatrze Kana w Szczecinie czy 3/ 4 w Zusnie.

Obserwuję to raczej z dużym zainteresowaniem niż z obawą. Myślę, że te zjawiska, o których pan wspomniał i którymi sam jestem zafascynowany -- jeśli wytrzymają próbę czasu -- mogą być doskonałym uzupełnieniem, wzbogaceniem, nie zaś zagrożeniem dla teatru zawodowego. Ale też nie mogą być remedium na jego uzdrowienie.

W swoim widzeniu teatru bardzo mocno podkreślał pan konieczność dialogu ze współczesnością poprzez teatr. Czy dziś również pan w to wierzy?

Nie wierzę, rzecz jasna, w bezpośrednią skuteczność tego dialogu. Nie jestem tak naiwny, by twierdzić, że jeden spektakl czy nawet działalność jednego teatru była w stanie przeobrazić społeczeństwo. Działanie agitacyjne, doraźne, bezpośrednie jest teatrowi obce. Staram się jednak wierzyć, że to, co robię, ma sens. Czas pokaże, że właśnie w teatrze tkwi jakaś siła, jakaś wartość,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 710

Spis treści
Zamów abonament