Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wartościowanie pracy

27 marca 1996 | Moja Kariera | EB

Alima-Gerber SA

Wartościowanie pracy

Ile warta jest praca poszczególnych osób zatrudnionych w jednym zakładzie? W jaki sposób różnicować wynagrodzenie pracowników zajmujących podobne stanowiska? Te pytania wydają się kluczowe dla szefów działów personalnych.

Można, oczywiście, płace ustawić "na oko", kierując się przesłanką, że dyrektor zarabia więcej niż kierownik, majster więcej niż robotnik itd. Każda metoda jest dobra pod warunkiem, że działa motywująco na pracowników, ogranicza poziom rotacji personelu i nie daje pretekstu do roszczeń związkom zawodowym, jeżeli takie działają na terenie zakładu.

Wiele przedsiębiorstw sięga jednak po nowoczesne metody wartościowania stanowisk pracy, które pozwalają dość szczegółowo oszacować wartość pracy każdego zatrudnionego pracownika. Wartościowanie pracy jest przydatne zwłaszcza tam, gdzie występują silne związki zawodowe, może bowiem stanowić wstęp do opracowania tabeli płac oraz odpowiednich do każdego stanowiska zasad promowania.

Etapy

W przedsiębiorstwie produkcyjno-handlowym, jakim jest Alima-Gerber SA, przed kilkoma miesiącami zakończyła prace zakładowa komisja do spraw wartościowania stanowisk pracy. -- Celem, jaki sobie założyliśmy podejmując decyzję o przeprowadzeniu wartościowania czy też kwalifikowania pracy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 710

Spis treści
Zamów abonament