Senat zastanawia się, czy ofiarom Grudnia 1970 przyznać uprawnienia kombatanckie
Senat zastanawia się, czy ofiarom Grudnia 1970 przyznać uprawnienia kombatanckie
W Senacie trwają prace nad projektem ustawy, która przyznałaby uprawnienia kombatanckie osobom ciężko poszkodowanym podczas krwawych wydarzeń na Wybrzeżu -- ofiarom Grudnia 1970 roku. Zgłoszona przez opozycję ustawa spotkała się z niechętnym przyjęciem koalicji oraz Urzędu ds. Kombatantów. Jeden z senatorów stwierdził, że w 1970 roku protestującym chodziło wyłącznie o "uchylenie podwyżek, a nie o wolność i suwerenność Polski".
Pod projektem nowelizacji ustawy kombatanckiej podpisało się 21 senatorów, głównie "Solidarności", Unii Wolności, a także dwóch PSL i jeden SLD. Reprezentant tego ostatniego ugrupowania, Józef Kuczyński, nie mógł zresztą się zdecydować, czy poprzeć inicjatywę. Raz swój podpis składał, by później go wycofać i ponownie złożyć pod projektem. Inicjatorzy uważają, że senator ostatecznie poparł propozycję uprawnień dla ofiar Grudnia 1970, gdyż został wybrany w Elblągu, a więc w mieście także objętym tamtymi wydarzeniami.
Senat w tym roku próbował już przyznać -- poprzez wydzielenie środków z rezerwy budżetowej -- specjalne świadczenia dla poszkodowanych. Na wniosek Leszka Lackorzyńskiego (nie zrzeszony) Izba zaproponowała przyznanie jednorazowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta