Projekt ustawy o międzynarodowym transporcie drogowym
Projekt ustawy o międzynarodowym transporcie drogowym
Stanisław Soboń
Podczas posiedzenia Komisji Transportu, Łączności, Handlu i Usług oraz Ustawodawczej 29 lutego br. odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o warunkach wykonywania międzynarodowego transportu drogowego. Komisje powołały podkomisję do szczegółowego rozpatrzenia projektu.
W Polsce transport międzynarodowy jest prowadzony zarobkowo przez 6 tys. podmiotów gospodarczych. Dysponują one 18 tys. pojazdów samochodowych, z których 4, 5 tys. to pojazdy ekologiczne. Podstawą prawną prowadzenia tej działalności jest ustawa z 26 lipca 1991 r. o warunkach wykonywania międzynarodowego transportu dorgowego (Dz. U. nr 75, poz. 332 i z 1992 r. nr 75, poz. 369) , która jest lex specialis w stosunku do ustawy o działalności gospodarczej.
Przedłożony projekt w swym zakresie przedmiotowym i podmiotowym uwzględnia w całości treść obowiązującej ustawy. Wprowadza też nowe przepisy o różnym charakterze i znaczeniu.
Projekt wyodrębnia trzy grupy podmiotów zajmujących się międzynarodowym transportem drogowym i określa warunki jego wykonywania przez każdą z tych grup. Do pierwszej należą polskie podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie transportu międzynarodowego pojazdami samochodowymi zarejestrowanymi w kraju. Jest to więc ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta