Nie być darmozjadem
Prywatne życie Mikołaja Kopernika
Nie być darmozjadem
Największy polski publicysta, Stanisław Cat-Mackiewicz utrzymywał, że "wszystkie powieści są historyczne z wyjątkiem powieści historycznych". Uzasadniał ten paradoks tym, że wszystkie książki, których tematem jest znana autorowi z osobistego doświadczenia teraźniejszość, mają dla przyszłych pokoleń wartość autentyku, a więc i walor dokumentu historycznego, podczas gdy tzw. książki historyczne, pisane przez pisarzy współcześnie żyjących, którzy starają się wyobrazić sobie, jak też żyli i reagowali ludzie wprzeszłych wiekach, są historycznie bezwartościowe.
Jerzy Sikorski, autor "Prywatnego życia Mikołaja Kopernika", zdaje się wyłamywać z tej ogólnej reguły Cata. Jego biografia największego polskiego (a może i nie tylko polskiego? ) astronoma jest napisana tak, jakby Sikorski żył w tych samych, co i Kopernik czasach, w tym samym mniej więcej okresie umarł, a potem
wrócił na chwilę na Ziemię,
by nam wszystkim o tym opowiedzieć. Jest to zatem w tym rozumieniu pozycja par excellance historyczna, mająca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta