Straty coraz większe
Zbliża się letni dramat górnictwa
Straty coraz większe
Ostatnie zimowe miesiące wykazują, że polskie górnictwo pogrąża się w coraz bardziej dramatycznej sytuacji. O ile w styczniu wynik finansowy brutto wynosił minus 20, 3 mln nowych zł, o tyle już w lutym wynik ten był wielokrotnie gorszy i wyniósł minus 180, 5 mln zł. Spada sprzedaż węgla, rosną koszty, rośnie cena węgla, choć dużo wolniej niż koszty, rosną też płace i nieopłacalny eksport.
Z ostatnich dostępnych danych za luty br. wynika, że mimo nadmiaru węgla na rynku, wydobycie utrzymuje się niemal na niezmienionym poziomie, bo wynosi 99, 4 proc. ubiegłorocznego. W lutym br. nawet nieco wzrosło w porównaniu ze styczniem br. Zmniejsza się sprzedaż węgla, na razie nieznacznie, bo z 12 505, 6 tys. twstyczniu zmalała do 10 902, 3 tys. tw lutym. W miarę upływu czasu sprzedaż ta będzie jednak malała coraz bardziej. Po pierwsze dlatego, że wiosną zawsze spada sprzedaż węgla, a po wtóre dlatego, że nabywcy, w tym zwłaszcza przemysł może zechcieć zrekompensować sobie nieco większe wydatki już poniesione w tym roku z powodu dłuższej zimy. Równie dramatycznie jak wynik finansowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta