Prawne przeciąganie liny
Prawne przeciąganie liny
Ustawa o zwrocie majątku PZPR wzbudzała żywe zainteresowanie trzech prezydentów. Najpierw nie chciał jej Wojciech Jaruzelski. Skierował swe wątpliwości do Trybunału Konstytucyjnego, ale Lech Wałęsa wygrał wybory i ustawę podpisał. Szybko zaskarżyli ją posłowie lewicy. Gdy zmienił się układ sił w parlamencie, ustawę znowelizowano. Wałęsa zgłosił weto, ale przegrał wybory i Aleksander Kwaśniewski szybko je wycofał. Opozycja jest zbulwersowana. Skargę do Trybunału Konstytucyjnego złożyła 21 marca Unia Wolności.
PZPR rozwiązała się 30 stycznia 1990 roku. Także w styczniu 1990 roku działalność rozpoczęła Komisja Rządowa do Spraw Ustalenia Stanu Prawnego Majątku Partii Politycznych i Organizacji Młodzieżowych, często nazywana komisją Ambroziaka -- jej pracami kierował ówczesny szef URM, Jacek Ambroziak. W jej skład wchodzili także Aleksander Hall, Marek Dąbrowski i Jerzy Ciemniewski.
Cztery miesiące później komisja poinformowała, że spośród 1900 budynków i lokali należących niegdyś do PZPR Skarb Państwa odzyskał 1866. Raport komisji został przyjęty przez Sejm.
W tym czasie trwały prace nad ustawą o zwrocie majątku PZPR.
Akt prawny uchwalono już 9 listopada 1990 roku, jednak ustawy nie podpisał prezydent Jaruzelski. Skierował pytanie do TK o jej zgodność z konstytucją. Lech Wałęsa po wygranych wyborach wycofał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta