Najpierw na małą skalę
Elektrociepłownie zawodowe przygotowują się do prywatyzacji
Najpierw na małą skalę
Od 1993 r. elektrociepłownie zawodowe, których jest w całym kraju 19, są jednoosobowymi spółkami Skarbu Państwa. Obecnie coraz większa ich liczba przygotowuje się do prywatyzacji. W pierwszym rzędzie jednak elektrociepłownie stawiają na tzw. małą prywatyzację, czyli wydzielenie spółek, które nie mają bezpośredniego związku z produkcją ciepła i energii elektrycznej we wzajemnym skojarzeniu. Prywatyzacja właściwa ma nastąpić później.
Z elektrociepłowni wydzielane są zakłady remontowe, transportowe, zaopatrzeniowe, bazy magazynowe, mieszkania zakładowe, działalność administracyjna i porządkowa. W 13 elektrociepłowniach, w których proces restrukturyzacji organizacyjnej jest już mocno zaawansowany, w sumie utworzono 46 nowych podmiotów -- przedsiębiorstw średniej wielkości. W przeważającej mierze są to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółki te powiązane są kapitałowo z firmą macierzystą, ale mają charakter firm prywatnych. Tylko w kilku spółkach firma macierzysta posiada większy udział niż 50 proc.
Generalnie przyjęto zasadę, że firmy macierzyste nie pozbywają się majątku, a jedynie wydzierżawiają go nowym podmiotom. W spółkach córkach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta