Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koreański styl

15 kwietnia 1996 | Ekonomia | MB

Kultura a zarządzanie

Koreański styl

Małgorzata Bos-Karczewska z Hagi

Azjatycki system menedżerski jest wciąż mało znany. Próżnię w literaturze na ten temat wypełniła ostatnio książka pióra Min Chen, poświęcona właśnie azjatyckim stylom zarządzania.

W Azji można wyróżnić kilka stylów menedżerskich. Min Chen analizuje cztery: dwa chińskie (tj. overseas chinese, czyli chińskich emigrantów, oraz Chińczyków w Chinach) oraz style japoński i koreański.

Uwagę przemysłowego świata przyciągają dzisiaj koreańskie giganty, tzw. czebole. Koreańskie czebole inwestują w zakłady produkcyjne w Europie, także w Polsce, idąc tym samym w ślad firm japońskich sprzed 20 lat. Motyw jest ten sam: ominąć bariery handlowe Unii Europejskiej oraz stać się firmami ponadnarodowymi.

Zdaniem autora książki, style zarządzania japoński i koreański wykazują dużo podobieństw. Korea wzorowała się na japońskim managemencie i modelu wzrostu po II wojnie światowej. W rezultacie, gdy w japońskiej gospodarce dominują giganty, tzw. keiretsu, ich odpowiednikiem w Korei są właśnie czebole. Te giganty były i są motorem wzrostu gospodarczego oraz industrializacji w obu krajach.

Różnice pomiędzy koreańskimi a japońskimi konglomeratami są istotne i dotyczą zarówno sposobu kontroli, jak i zarządzania. W Korei np. czebole...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 726

Spis treści
Zamów abonament