Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

15 kwietnia 1996 | Prawo | AB

Informacje

Z uwagą obserwuję toczący się od dłuższego czasu na łamach "Rzeczpospolitej" spór wokół pojęcia "koszty uzyskania przychodu". Dotyczy on interpretacji art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wątpliwości dotyczą rozumienia takiej samej w obu tych przepisach formuły, mianowicie stwierdzenia, że "kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów".

Autorzy w jednym wydają się z grubsza zgodni: zwrot "koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu" interpretują jako wyraz związku przyczynowo-skutkowego między wydatkowanym kosztem (przyczyna) i osiągniętym przychodem (skutek) . Czytając tego typu analizy, przeciętny podatnik dowiedzieć się może tylko tyle, że formuła "w celu" oznacza, iż podatkowym kosztem uzyskania przychodu jest coś więcej niż tylko subiektywne przeświadczenie podatnika, że dany wydatek podejmuje on w intencji uzyskania w przyszłości korzyści majątkowej, która skutkować będzie obowiązkiem podatkowym. Odwołanie się do pojęcia przyczynowości sytuuje bowiem rozważaną relację w wymiarze zobiektywizowanych i empirycznie weryfikowalnych zależności. I właściwie tylko tyle wiemy. Dalej zaczynają się już same rozbieżności.

I tak, zdaniem jednych, skoro...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 726

Spis treści
Zamów abonament