Złoto Troi w muzeum Puszkina
259 skarbów starożytności
Złoto Troi w muzeum Puszkina
Od dzisiaj w muzeum im. Puszkina w Moskwie można oglądać słynne skarby Troi, odkryte przez Heinricha Schliemanna. Kolekcja liczy 259 eksponatów, w tym dwa złote diademy, kolczyki w kształcie małych koszyczków, złote bransolety i naczynia oraz wiele innych arcydzieł antycznej sztuki zdobniczej.
Po rozpoczęciu II wojny światowej najcenniejsze skarby z tej kolekcji zostały złożone w bunkrze obrony przeciwlotniczej w pobliżu berlińskiego ZOO. Przetrwały tam do 1945 r. , kiedy to trzy skrzynie skarbów przekazane zostały rosyjskiemu oficerowi przez dyrektora berlińskiego muzeum Wilhelma Unverzagta. O fakcie tym poinformowała siedem lat temu wdowa po dyrektorze. Aż do tego czasu nie było wiadomo, co stało się z kolekcją. Szukano jej przez dziesięciolecia.
W opinii rosyjskich ekspertów duża część eksponatów nie ma sobie równych w dziejach starożytnej sztuki. Sporo z nich przyrównać można jedynie do najbardziej spektakularnych dzieł epoki wczesnego brązu z Egiptu i Mezopotamii.
Wystawione w Moskwie skarby są jedynie częścią całej, liczącej ponad 8 tys. przedmiotów, kolekcji Schliemanna. Ok. 500 przedmiotów wykopanych przez Schliemanna z ruin Troi w 1873 r. , a zrabowanych w czasie wojny, zostało przekazanych w 1953 r. przez władze radzieckie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta