Szczęście odkrywania
Szczęście odkrywania
Z Jehudi Menuhinem rozmawia Małgorzata Frączyk
Jest pan doświadczonym muzykiem: skrzypkiem, muzykologiem i dyrygentem. Co chciałby pan przekazać swoim młodszym kolegom?
Chciałbym im powiedzieć, żeby wciąż intensywnie pracowali i rozwijali swój talent, ponieważ cywilizacja, jaką stworzyliśmy -- niestety -- działa przeciwko nam. Przeciwko człowiekowi i jego uczuciom. Jest bardzo niewielu artystów, którzy znają i rozkoszują się samym aktem tworzenia. Myślę, że każdy, kto poznał smak tworzenia, poznał również siłę i szczęście odkrywania. Odkrycie jest formą tworzenia, gdyż odkrywamy te fakty, o których istnieniu przedtem nie wiedzieliśmy. Nawet gdy komponujemy muzykę, możemy powiedzieć, że jednocześnie ją odkrywamy. Można to porównać do zachowania się małego dziecka, które bierze po raz pierwszy ołówek do ręki i zaczyna rysować. Te bazgroły to dla niego rodzaj tworzenia i odkrywania. Musimy się dużo uczyć i obserwować z uwagą dzieci, a nie poprzestawać na dawaniu im jedynie wskazówek i instrukcji. Świat potrzebuje nowego spojrzenia. .. Proszę zauważyć, że my wciąż coś budujemy, ale jest to budowanie bez żadnego zadowolenia! Musimy odnaleźć prawdę i zagubione wartości. Muzyka musi wyprzedzać całą cywilizację.
Jakie znaczenie ma dla pana -- wielkiego humanisty -- słowo sukces?
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta