Psychicznie chory nie jest potencjalnym przestępcą
Psychicznie chory nie jest potencjalnym przestępcą
Rozmowa z dr. Zbigniewem Rzeckim, ordynatorem oddziału psychiatrii sądowej lubelskiego szpitala psychiatrycznego w Abramowicach
Czy istnieją szczególnie kryminogenne choroby umysłowe?
Nikt nie udowodnił, że między ludźmi chorymi psychicznie jest więcej przestępców niż wśród osób zdrowych. Przestępczość w Polsce od dość dawna wzrasta, ostatnio nawet gwałtownie, ale pośród umysłowo chorych utrzymuje się na tym samym poziomie od około 30 lat, choć zapadalność na choroby psychiczne też przecież rośnie. Wśród uwarunkowań przestępczości choroby te zajmują jedno z ostatnich miejsc, na pierwszym planie są rozmaite przyczyny wychowawcze, ekonomiczne i socjologiczne, działające częstokroć równocześnie.
Pan mi jednak nie odpowiedział na pytanie.
Da się powiedzieć tylko tyle, że niektóre objawy niektórych chorób psychicznych mogą, ale wcale nie muszą, prowadzić do przestępstwa. Żadna bowiem choroba umysłowa nie skutkuje bezpośrednio czynami przestępczymi.
Nawet schizofrenia, zwana też rozszczepieniem osobowości?
Schizofrenia, której przyczyn zresztą nie znamy, jest chorobą dosyć częstą i nieuleczalną. Zapada na nią co setny Polak i na dziś zarejestrowano przeszło 270 jej objawów, z których...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta