Przełamywanie lodów
Polacy i Niemcy: sąsiedztwo wypędzonych
Przełamywanie lodów
Jak układają się stosunki polskoniemieckie 50 lat od zakończenia wojny, dokąd oba kraje i narody doszły w 5 lat po podpisaniu układu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy? -- to główne pytania serii dyskusyjnych wieczorów w Polskim Instytucie Kultury w Berlinie. W kolejnej imprezie z tego cyklu już samo grono jej uczestników stanowiło wymowną odpowiedź. Na sali zasiedli członkowie niemieckiego Związku Wypędzonych, który był współorganizatorem spotkania. Wśród dyskutantów obecny był m. in. przewodniczący Ziomkostwa Ślązaków, przez dziesięciolecia synonim rewizjonizmu, Herbert Hupka. Temat dyskusji: Polacy i Niemcy u progu XXI wieku, co nas dzieli, co łączy, zagrożenia i szanse.
Jeszcze przed kilku laty takie spotkanie w siedzibie Instytutu przy wschodnioberlińskiej ulicy Karola Liebknechta byłoby niemożliwe -- zauważył prowadzący dyskusję Christoph von Marschall z dziennika "Der Tagesspiegel". Dzisiaj -- podkreślił -- wypędzenie nie jest już...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta