Rządzić czy administrować
Rządzić czy administrować
Kazimierz Michał Ujazdowski
Opozycja ma dzisiaj ważniejsze problemy niż przyglądanie się nowym mechanizmom władzy budowanym przez partie rządzące. Jednak nie może zupełnie zrezygnować z analizowania projektów zmian i wypowiadania swojego zdania. Może się bowiem okazać, że gdy zyska społeczne poparcie uprawniające ją do zajęcia najwyższych urzędów w państwie, będzie mogła jedynie nim administrować, gdyż rządzić zepsutym mechanizmem państwa po prostu się nie da. Co więcej -- nie da się wprowadzić zmian, które uczynią Polskę krajem zdolnym do konkurowania z innymi narodami europejskimi. Nie zostanie uruchomiona społeczna energia, stłamszona latami funkcjonowania systemu socjalistycznego.
Prawo wyborcze z 1993 roku stworzyło podstawy wyłaniania stabilnego rządu. Gabinety formowane przez SLD i PSL korzystają z poparcia znaczącej większości parlamentarnej, o której premierzy od Tadeusza Mazowieckiego do Hanny Suchockiej mogli tylko marzyć. Jednak stabilne wsparcie w parlamencie jest tylko jednym z warunków skutecznego rządzenia.
Drugim bardzo istotnym warunkiem skuteczności jest system ustrojowy i organizacyjny, w jakim funkcjonuje Rada Ministrów. Ten system pozostaje nie zmieniony do dziś i przedstawione przez rząd Cimoszewicza projekty reformy centrum władzy wykonawczej nie likwidują podstawowych barier....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta