Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Połowa banków z oceną pozytywną

22 kwietnia 1996 | Ekonomia | DS

Ranking 1995

Połowa banków z oceną pozytywną

Prezentowane przez GUS oraz przez prasę wyniki finansowe banków pokazują, że rok 1995 był niewątpliwie dobrym rokiem polskiego systemu bankowego. Oczywiście, różnie to wygląda w poszczególnych grupach banków, ale przeważa wyraźnie dobra ekonomika banków, w których koncentracja usług bankowych jest najbardziej znacząca. "Rzeczpospolita" z dnia 23-24 marca br. przedstawia wyniki ankiety rozesłanej do 54 banków, w której zamieszczono dane za rok 1994 i 1995 dotyczące najważniejszych mierników ekonomiki banków.

Przy tak dobrej globalnej ocenie systemu bankowego warto przyjrzeć się uważnie wartościom podanych w ankiecie mierników w poszczególnych bankach. Zarówno praktyka jak i teoria bankowości pozwala na poszukiwanie pewnych progów oceny, które pozwolą wyostrzyć spojrzenie przynajmniej na niektóre parametry ekonomiki banku. I tak np. równanie Du Ponta określa relacje między: zyskownością aktywów, zyskownością kapitału i tzw. dźwignią kapitałową. Otóż, jeżeli założymy, iż banki powinny oferować swoim akcjonariuszom jak i potencjalnym inwestorom konkurencyjną rentowność inwestycji, to stopa zwrotu kapitału musi przede wszystkim być wyższa od stopy inflacji i przynosić bardziej atrakcyjne zyski niż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 732

Spis treści
Zamów abonament