Świadectwo pracy wydajesz na potwierdzenie zatrudnienia
Rozwiązanie angażu nie oznacza, że pracodawca nie ma już zobowiązań wobec pracownika. Jednym z nich jest konieczność wystawienia świadectwa
Ten dokument zaświadczy, że dana osoba pracowała w firmie. Z niego też nowy pracodawca wyczyta pewne informacje, które będą mu potrzebne np. do udzielenia urlopu wypoczynkowego we właściwym wymiarze. Czy jest termin na wydanie świadectwa? Co w nim zamieścić?
Ważne rozporządzenie
Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy niezwłocznie w momencie ustania stosunku pracy, czyli jego rozwiązania lub wygaśnięcia. Mówi o tym art. 97 § 1 k.p.
Natomiast bliższe informacje związane z wydaniem tego dokumentu znajdziemy w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm.). Regulacja ta zawiera także wzór świadectwa pracy wraz ze sposobem jego wypełniania. Czy o wydanie świadectwa odchodzący z firmy podwładny musi prosić? Co do zasady nie.
Pracownik nie musi składać wniosku o wydanie świadectwa pracy, bowiem obowiązek ten powstaje z mocy prawa. W jednym tylko przypadku wydanie dokumentu uzależnione jest od wniosku pracownika. Dzieje się tak w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę z pracownikiem, z którym dotychczasowy pracodawca nawiązuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta