Angaż okresowy rozwiążesz nawet przed końcem terminu, ale musi to być zapisane w kontrakcie
Aby zerwać współpracę z osobą zatrudnioną na pewien czas, pracodawca nie zawsze musi czekać do dnia, do którego opiewa umowa o pracę
Ogólna zasada jest jednak taka: umowa o pracę na czas określony trwa do upływu terminu, do kiedy została zawarta. W tej dacie ulega ona rozwiązaniu niejako automatycznie z mocy prawa. To podstawowa cecha, która odróżnia ją od stałego angażu. Przepisy pozwalają jednak czasami na wypowiedzenie umowy okresowej.
Na więcej niż sześć miesięcy
Przede wszystkim firma ma prawo – zgodnie z art. 33 k.p. – dać podwładnemu dwutygodniowe wypowiedzenie angażu okresowego zawartego na dłużej niż sześć miesięcy, który dopuszcza możliwość jego wcześniejszego rozwiązania w tym trybie. Jeśli umowa o pracę spełnia te warunki (przewiduje taką klauzulę i opiewa na więcej niż sześć miesięcy), szefowi wolno ją wymówić jeszcze przed upływem tych sześciu miesięcy. Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale z 7 września 1994 r. (II PZP 35/94).
Przykład 1Firma zatrudniła pana Bogusława na czas określony od 1 lutego do końca
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta