Miasta zatruwają Ziemię
Największe metropolie mają ogromny udział w zmianach klimatu planety. I w ich wyniku same najbardziej ucierpią
Do funkcjonowania potrzebują energii, wody i żywności. Wytwarzają dwutlenek węgla i toksyczne odpady. Nigdy jeszcze porównanie największych miast świata do żywych organizmów nie było bardziej uzasadnione niż obecnie – przekonywał dr Charles Kolb uczestników kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego.
Dr Kolb pracuje w Centrum Badań Atmosferycznych i Chemii Środowiskowej amerykańskiej Aerodyne Research. Jego zdaniem zatrucie środowiska naturalnego wywołane miejskimi odpadami nie tylko odbija się na zdrowiu jego mieszkańców, ale też ma znaczenie dla globalnych zmian klimatu.
Metabolizm metropolii
– Dwutlenek węgla i inne substancje wytwarzane w miastach czynią z nich głównych sprawców zmian klimatycznych – mówił dr Kolb. – Wpływają na środowisko zarówno lokalnie, jak i globalnie, ponieważ gazy cieplarniane są roznoszone na całym świecie.
Jak podkreślał amerykański naukowiec, porównanie miasta do żyjącego, oddychającego organizmu nie jest niczym nowym....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta