Choroba przedsiębiorcy nie zawsze pozwala na zmniejszenie wymiaru składek
Jeśli prowadzący działalność gospodarczą nie spełnia warunków do otrzymywania zasiłku za czas swojej niedyspozycji zdrowotnej, musi odprowadzać do ZUS należności w pełnej wysokości
– Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zatrudnia jednego pracownika.
Chorowała przez dwa tygodnie, w związku z czym była na zwolnieniu lekarskim. Nie opłacała składki chorobowej, więc ZUS nie płaci wynagrodzenia za czas choroby. Czy składki odprowadza się za pełny miesiąc, czy za okres zwolnienia lekarskiego składki te się odlicza? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Najpierw krótkie wyjaśnienie. Mianowicie osoby prowadzące działalność gospodarczą nie mają prawa do wynagrodzenia za czas choroby. O takim świadczeniu możemy mówić tylko w odniesieniu do pracowników, a więc osób podlegających przepisom kodeksu pracy. Natomiast przedsiębiorcy mogą liczyć na zasiłek chorobowy z ubezpieczenia społecznego wypłacany przez ZUS, jeżeli spełniają określone warunki, które poniżej omówimy.
Na swój wniosek
Osoby prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące podlegają obowiązkowo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta