Co będzie z Ameryką, Azją, Europą -- i Rosją
W drodze do Dwudziestego Pierwszego
Co będzie z Ameryką, Azją, Europą -- i Rosją
Kazimierz Dziewanowski
Oto piąty z cyklu artykułów, w których staram się uzasadnić tezę, że wkroczyliśmy już w Wiek XXI. W stulecie, które otwiera przed ludźmi nie znane dotąd szanse i przynosi wielkie obietnice, zarazem jednak zaczyna się od wielkiej pustki etycznej i ideologicznej, od szerzącego się zwątpienia, od światowego kryzysu przywództwa iwielu innych niepokojących zjawisk. Demokracja odniosła imponujące zwycięstwo, lecz jednocześnie ujawniły się nowe palące pytania dotyczące tej formy rządów. Bieg wydarzeń udowodnił wprawdzie, że demokratyczne formy rządzenia górują bezapelacyjnie nad innymi, lecz jednocześnie formy te wymagają dziś gruntownego remontu.
Jakie więc będzie to Stulecie?
Nie umiemy przewidywać przyszłości. Wszystkie próby stworzenia tzw. futurologii skończyły się fiaskiem. Możemy więc jedynie wskazać pewne zagadnienia, grupy czy też węzły problemów, których nie uda się ludziom w XXI wieku ominąć i które zpewnością nie pozwolą osobie zapomnieć. Rzeczywistość może jednak ułożyć się inaczej, a to, co dziś wydaje się nam ważne, jutro może utracić znaczenie; jednocześnie mogą powstać -- i z pewnością powstaną -- inne ważne zagadnienia, o których dzisiaj niczego nie wiemy i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta