Inżynierowie wciąż prężni
Polskie fotodiody powędrowały za ocean
Inżynierowie wciąż prężni
Rozmowa z prof. Henrykiem Frąckiewiczem, przewodniczącym ogólnopolskiego konkursu "Mistrz Techniki -- Warszawa 1996"
Decyzja zapadła i mamy już tegorocznego Mistrza Techniki.
Tę najwyższą nagrodę zdobyli twórcy z Instytutu Techniki Elektronowej z Zakładu Fotodetektorów i Zakładu Technologii Mikroelektrycznej za opracowanie i uruchomienie produkcji krzemowych fotodiod lawinowych o dużej powierzchni aktywnej. Ich praca zdobyła uznanie nie tylko w oczach obydwu komisji, tj. Komisji Nagród i Konkursów Rady Stołecznej NOT pod kierunkiem prof. Zbigniewa Grabowskiego oraz naszej komisji -- jury "Mistrza Techniki", ale także wielu środowisk naukowo-technicznych w kraju i za granicą. Fakt, że w Stanach Zjednoczonych, na tak trudnym rynku, powstał zakład, który produkuje fotodiody na bazie naszej rodzimej technologii, i nimi handluje, to jest najlepsza rekomendacja do nagrody i miara światowego sukcesu.
Czy może pan profesor powiedzieć nam coś więcej o tym rozwiązaniu, zanim jeszcze nastąpi oficjalna uroczystość wręczenia nagród?
Fotodiody lawinowe są najbardziej zaawansowanym konstrukcyjnie i technologicznie rodzajem fotodetektorów i tylko nielicznym, najlepszym firmom światowym udało się wprowadzić ten...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta