Chemiczny szlak
Kilka cystern zabije życie w puszczy
Chemiczny szlak
Przez "Zielone Płuca Polski" -- najcenniejsze przyrodniczo tereny przejeżdża 90 proc. niebezpiecznych substancji chemicznych sprowadzanych do Polski przez wschodnią granicę. W ostatnich trzech latach na drogach i torach Białostocczyzny wykoleiły się trzy cysterny z ciekłym chlorem oraz doszło do wycieku trującego DECIS-uz niemieckiego TIR-a.
Ograniczenie przewozu chemikaliów zkierunku Kuźnicy i Zubek Białostockich przez Białystok, po katastrofie w 1989 r. , spowodowało przerzucenie całego tranzytu na linię Świsłocz-Siemianówka, która na odcinku 4, 5 km przebiega po torze przecinającym użytkowany zbiornik wodny Siemianówka, gromadzący czyste wody górnej Narwi.
Według danych Komendy Głównej Straży Pożarnej wydostanie się 25 ton chloru, tyle ile zawiera jedna cysterna wagonowa, przy prędkości wiatru do 2 m/ sek. może spowodować skażenie na obszarze ok. 120 km kw. , wtym śmiertelne -- na ok. 5 km kw.
Metanol, amoniak, chlor . ..
Mimo protestów wojewody białostockiego, ekologów z Towarzystwa Ochrony Puszczy Białowieskiej w Białowieży oraz posła Krzysztofa Wolframa z ziemi białostockiej i lokalnej społeczności nie zmniejszyła się liczba przewozów groźnych substancji przez te tereny. Wręcz przeciwnie, od trzech lat wzrasta....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta