Śladami Azji
EBOR o gospodarce Europy Środkowej i Wschodniej
Śladami Azji
W ciągu najbliższych kilkunastu lat gospodarki państw Europy Środkowej i Wschodniej będą szybko się rozwijać przy zachowaniu coraz niższego poziomu inflacji -- przewiduje raport Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) .
Podobnie jak w krajach azjatyckich podstawą rozwoju w naszym regionie będą dobrze wyszkoleni pracownicy, stabilna sytuacja makroekonomiczna, otwarcie na handel zagraniczny i wysokie nakłady inwestycyjne. EBOR przestrzega jednak, że potencjał ten będzie tylko wówczas w pełni wykorzystany, gdy o jego przeznaczeniu będą decydować mechanizmy rynkowe, a nie urzędnicy.
Został w tyle ten, który zwlekał
Ubiegły rok był ostatnim, w którym globalny dochód narodowy europejskich krajów postkomunistycznych obniżył się. Dziś tylko te kraje (Azerbejdżan, Białoruś, Tadżykistan, Ukraina i Uzbekistan) , które wyjątkowo długo zwlekały z podjęciem reform gospodarczych lub w ogóle tego nie uczyniły, wciąż nie mogą przełamać recesji. W pozostałych tempo wzrostu staje się coraz szybsze, a Polska przestaje tu już być wyjątkiem. Taki, jak nasz wzrost gospodarczy (o 5-7 proc. ) zanotuje w br. Albania, Armenia, Chorwacja, Czechy, Estonia, Gruzja, Słowacja i Słowenia. Załamanie gospodarcze towarzyszące transformacji okazało się jednak tak głębokie, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta