Trzy kule Romano Prodiego
Perspektywy dla Włoch
Trzy kule Romano Prodiego
Rudi Dornbusch
W przeddzień niedawnych wyborów w Hiszpanii spodziewano się zasadniczej zmiany: zakończenia wielkiej reformy gospodarczej państwa, co doprowadziłoby do znacznego uelastycznienia rynku pracy. Szybko jednak zwycięzca Aznar okazał się zupełnym przeciętniakiem. Aznar jest na "krótkiej smyczy". Każdego dnia głosowanie nad wotum zaufania może przesądzić o jego upadku. Głosowanie nad budżetem będzie do końca niepewne, bowiem jego partnerzy koalicyjni mają tu ostatnie słowo.
Wszystko to oznacza, że Hiszpania zmierza donikąd, złapana w pułapkę słabych wyników gospodarczych i wszechobecnego korporatyzmu.
Perspektywy dla Włoch są odmienne. Mimo że polityka była tu burzliwa -- dawni politycy zmierzają do więzień, kometa Berlusconiego gaśnie, Liga Północna umacnia się, skrajna prawica staje się coraz silniejsza -- zmiany okazały się korzystne. Rządy reformatorskie (technokraci, którzy dominowali w ciągu dwóch ostatnich lat) zaczęli budować podstawy stabilności.
Od czasu, kiedy kurs lira zaczął spadać w 1992 r. (co obecnie jest powszchnie chwalone) , polityka gospodarcza zaczęła zmierza we...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta