Dla strony formularz, dla sądu komputer
Projekt zmian ustawy o księgach wieczystych i hipotece
Dla strony formularz, dla sądu komputer
Rozmowa z sędzią Markiem Sadowskim -- dyrektorem Departamentu Prawnego w Ministerstwie Sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało projekt nowelizacji ustawy z 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece. Ten wycinek prawa wymaga rzeczywiście dużych zmian. Czy te proponowane spełnią swe trudne zadanie?
Nowela może się wydawać niezbyt gruntowna. Gdy się jednak dobrze w nią wczytać, widać, że ma niebagatelne znaczenie dla wszystkich zainteresowanych księgami wieczystymi. Obecnie księgi te są tematem wręcz wstydliwym dla wymiaru sprawiedliwości. Na wpis czeka się bardzo długo, niekiedy nawet dwa lata. Różnie wygląda stan ksiąg wieczystych w różnych rejonach kraju. Niegdysiejszy podział dzielnicowy daje tu o sobie znać. Najgorzej urządzone są księgi byłego zaboru rosyjskiego, najlepiej pruskiego. Tam też jest ich najwięcej.
Problemy z księgami, powstałe przez ostatnie pięćdziesiąt lat, kiedy własność stanowiła niewielką wartość, są powszechnie znane. Krążą też różne pomysły na zmianę tego stanu rzeczy. Jaki jest zamysł Ministerstwa Sprawiedliwości?
Nasz resort nie akceptuje społecznych projektów mających na celu niemal prywatyzację wydziałów wieczystoksięgowych. Chodzi wnich o powołanie urzędów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta