Funkcjonowanie podatkowych grup kapitałowych
Zdaniem Polskiej Rady Biznesu
Funkcjonowanie podatkowych grup kapitałowych
Polska Rada Biznesu jest szczególnie zainteresowana dalszym złagodzeniem zasad opodatkowania grup kapitałowych. Proponujemy m. in. obniżenie udziału dominującej spółki w kapitale spółek zależnych do 51 proc.
Zaledwie kilka miesięcy temu toczyła się, również na łamach "Rzeczpospolitej", publiczna dyskusja na temat proponowanych zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, dotyczących łącznego opodatkowania spółek pozostających w określonych przez ustawę związkach kapitałowych. Nie licząc przedstawicieli Ministerstwa Finansów, wzasadzie wszyscy opiniujący podkreślali daleką nierealność czy niewykonalność proponowanych w projekcie ustawy rozwiązań.
Holdingi wyeliminowane
Przyglądając się bliżej warunkom, w jakich miałyby funkcjonować podatkowe grupy kapitałowe (PGK) , potencjalni beneficjenci zgodnie doszli do wniosku, że utworzenie PGK równać się będzie pozbawieniu możliwości suwerennego podejmowania decyzji dotyczących strategii inwestycyjnej. Oznacza również dobrowolne skazywanie się na surowe sankcje ze strony urzędów skarbowych w sytuacji np. przejściowego niewypełniania warunków przewidzianych dla spółek tworzących PGK.
Dodatkowe ograniczenia w postaci...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta