Z chłopa szlachcic
Z chłopa szlachcic
"Weźmy bowiem szlachtę i ziemiaństwo Polski (. .. ) tak jak się nam one jawią w historii; po pierwsze, są to najbardziej wyniośli, władczy i skłonni do zadawania zniewag innym ludzie w świecie. (. .. ) Są pyszni, zuchwali, porywczy i zawzięci. Tacy też są w rzeczy samej owi szlachcice z urodzenia" -- tak pisał o jednym ze stanów naszego społeczeństwa w 1728 r. Daniel Defoe. 100 lat przed Anglikiem żył w Polsce pewien człowiek, który pasował dokładnie do cytowanego opisu i za punkt honoru obrał sobie obronę czystości szlachectwa.
Łowca skandali
Walerian Nekanda Trepka (1584 -- 1640) , bo o nim to mowa, był autorem unikatowej w historii polskiej literatury książki: Liber generationis plebeanorum (Księga pokoleń plebejów) , znanej później jako Liber chamorum (Księga chamów) , w której zebrał owoc pracy całego swojego życia: nazwiska ponad 2500 osób i "sposoby jakiemi plebeanorum plemię w tytuły szlacheckie i insygnia szrobować się usiłują". Trepka nie był postacią o nieskazitelnym charakterze. Historycy mówią o nim jako o "plotkarzu, zgorzkniałym zawistniku, ciemnym typie i najgorszego rodzaju dziwaku, łowcy skandali". Znając kłótliwość, zawiść i pieniactwo ówczesnej szlachty można...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta