Czy ustrój stolicy będzie zmieniany co cztery lata
Ustawa warszawska w praktyce
Czy ustrój stolicy będzie zmieniany co cztery lata
Filip Frydrykiewicz
Burmistrz warszawskiej gminy Centrum podał do sądu prezydenta Warszawy. Może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że burmistrz i prezydent to ta sama osoba. To jeden ze skutków działania ustawy warszawskiej.
Ustawę warszawską Sejm uchwalił dwa lata temu, w życie weszła w czerwcu 1994 roku, wdniu wyborów do samorządu obecnej kadencji. Jej projekt krytykowany był przed uchwaleniem, krytykowany jest i obecnie. Dwa lata praktyki pokazały słabości jej rozwiązań. Dlatego podnoszą się głosy, że ustawę należy zmienić przed kolejnymi wyborami. Wojewoda warszawski zaproponował w zeszłym tygodniu szefowi URM Leszkowi Millerowi konkretne rozwiązania.
Po koniec kwietnia rzecznik praw obywatelskich Tadeusz Zieliński napisał do marszałka Sejmu: "Wprowadzając nowy ustrój [wWarszawie]
całkowicie rozbito wszystkie struktury
wykonawcze i stanowiące miasta, powstałe w okresie minionych czterech lat. Żadna służba komunalna nie pozostała w dotychczasowych podporządkowaniach, żadna część własności komunalnej nie została w tych samych rękach i żaden szczebel władzy nie działał w sposób ciągły i z respektowaniem dotychczasowych zobowiązań".
Ustawa powołała jedenaście w miejsce siedmiu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta