Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co zostało z naszej solidarności

30 października 1993 | Plus Minus | KO

Jak to się stało?

Co zostało z naszej solidarności

Kazimierz Orłoś

W powodzi głosów oceniających ostatnie wydarzenia polityczne w Polsce bardzo w ażne wydają się opinie socjologów. Zwłaszcza tych, którzy starali się badać nastroje społeczne przed wyborami -- nastawienie "zwykłych ludzi". W wywiadzie udzielonym "Życiu W arszawy" prof. Hanna Świda-Zięba ("Oszukani i obrażeni", 7 X 93) zwraca uwagę na kilka przyczyn klęski polityków dawnego obozu "Solidarności". "O kazało się, że język oraz kategorie, jakimi politycy posługują się w kontakcie ze społeczeństwem, są nie przystające do treści świadomości tego społeczeństwa. Istotne jej cechy i elementy są w publicznych w ystąpieniach polityków zupełnie lekceważone. Jednym słowem, ludzie władzy nie orientują się w sposobie myślenia zwykłych ludzi. .. "

Co więcej,

nikt nie próbował wytłumaczyć

tym "zwykłym ludziom", co się stanie po upadku systemu komunistycznego i o co właściwie chodzi: ". .. nie pokazano społeczeństwu wyraźnie rozgraniczenia pomiędzy komunizmem, jako totalitaryzmem z całym jego złem moralnym, a komunizmem -- systemem ekonomicznym, pewną próbą regulacji stosunków gospodarczych, która zwyczajnie nie powiodła się. Należało wyraźnie powiedzieć, że system...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 102

Spis treści
Zamów abonament