Skoki po wyborczej szachownicy
Skoki po wyborczej szachownicy
Ireneusz Krzemiński
Pracownia Badań Społecznych w Sopocie przepytała na zlecenie "Rzeczpospolitej" w dniu wyborów blisko 12000 osób, przygotowując już około godziny 20. 00 prognozę wyników głosowania. Okazała się ona trafniejsza od przewidywań INFAS, mimo że ten ostatni sprawdzał swoje dane z ogłoszonymi przez komisje wyborcze rezultatami głosowania.
Wiele wyników z tych badań podważyć może niektóre interpretacje i komentarze, zwłaszcza polityków przegranych partii.
Wierność elektoratów
Tylko zwycięskie partie mogą się wykazać stałym, wiernym elektoratem. Porównanie, na kogo głosowali Polacy w ostatnich i poprzednich wyborach, wskazuje jednoznacznie na fakt, że najbardziej stałym elektoratem dysponował SLD: blisko 90 procent tych, którzy głosowali na Sojusz Lewicy w roku 1991, głosowało na to ugrupowanie również obecnie. Podobną sytuację miało PSL: blisko 3/ 4 osób, które głosowały na PSL w 1991 roku, głosowało na tę partię także obecnie.
Następne w kolejności pod względem wierności elektoratu partie to Unia Pracy Realnej (ponad 50 procent "wiernych") , Katolicki Komitet Wyborczy "Ojczyzna" (50 procent jego elektoratu to ci, którzy poprzednio głosowali na Wyborczą Akcję Katolicką) , KPN (z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta