Wielkim ludziom wdzięczna Ojczyzna
Sławne polskie nekropolie
Wielkim ludziom wdzięczna Ojczyzna
Stanisław Sławomir Nicieja
Kult zmarłych wybitnych Polaków osiągnął swe apogeum na ziemiach polskich w XIX wieku, kiedy to w wyniku rozbiorów nie istniało państwo polskie. Groby i miejsca ostatniego spoczynku prominentnych przedstawicieli narodu nabrały szczególnego znaczenia patriotycznego. Miały stanowić swoiste kotwice pamięci świadczące o czasach sławy i chwały unicestwionego państwa i przywoływać, jako wzorce, biografie tych, którzy tworzyli wielkość Rzeczypospolitej, bronili jej niepodległości, a w czasach niewoli dążyli do jej restytucji.
W XIX wieku, kiedy na ziemiach polskich masowo powstają cmentarze na obrzeżach miast, tam gdzie były centra kulturowe, na nekropoliach podmiejskich przy głównych alejach cmentarnych sytuowano groby najwybitniejszych obywateli zdobiąc je częstokroć pomnikami o dużych walorach artystycznych. Aleje te, tworzone w edług kryterium bene merentium (dobrze zasłużonym) , zamieniały się z czasem w miejsca, gdzie uprawiano lekcje poglądowe historii. Nabierały też charakteru panteonów tworzonych z kolei w myśl francuskiego wzorca i maksymy wyrytej na portyku paryskiego kościoła św. Genowefy, nazwanego Panteonem: "Aux grands hommes la Patrie reconnaissante" (Wielkim ludziom wdzięczna Ojczyzna) .
Najsłynniejszą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta