Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zaprzepaszczone kaucje

30 października 1993 | Ekonomia | AL

Praca w Niemczech

Zaprzepaszczone kaucje

Gdy 22 sierpnia 1992 r. Federalny Urząd Pracy w Norymberdze podjął decyzje o wstrzymaniu limitów budowlanych dla polskich przedsiębiorstw realizujących roboty budowlane w Niemczech, ze strony polskich oficjalnych czynników, tj. Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych oraz MWGzZ reakcji nie było żadnej.

Zgodnie z międzyrządową umową z 1972 r. (nowelizowana w 1990 r. ) oraz szczegółowymi uregulowaniami niemieckiego ministerstwa pracy jedyną forma realizacji niemieckich zamówień budowlanych jest Werkvertrag, czyli umowa o dzieło. Konsekwencją tej formy, obok innych uwarunkowań jest to, że wykonujący dzieło odpowiada za jego jakość włącznie z okresem gwarancyjnym. Dla robót budowlanych stanu surowego jest to na ogół 2-letni okres od daty odbioru robót.

Nie tylko na papierze

Aby gwarancja nie pozostała wyłącznie na papierze partner niemiecki zatrzymuje z każdej faktury 5 proc. należności jako gwarancje, że gdy usterki wystąpią, to wykonujący umowę o dzieło tę usterkę usunie.

Zatrzymane kwoty można otrzymać z powrotem przy końcowym rachunku pod warunkiem, że na okres gwarancyjny wręczy się klintowi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 102

Spis treści
Zamów abonament