Po podpisaniu umowy o dofinansowanie przychodzi czas na realizację obowiązków
Samo rzetelne wykonanie inwestycji nie gwarantuje jeszcze otrzymania pełnej kwoty wsparcia. Firma musi pamiętać o terminach, odpowiedniej promocji i być gotowa na kontrole
Przedsiębiorca, który wygrał konkurs o unijne pieniądze, może zwiększyć produkcję, wprowadzić nowości technologiczne czy zmiany w organizacji i zarządzaniu. Trudno się dziwić, że dodatkowy zastrzyk gotówki jest czymś, o czym marzy każda firma. Jednak korzystanie z unijnego wsparcia wiąże się także z licznymi obowiązkami.
Przede wszystkim trzeba zrealizować inwestycję zgodnie z wnioskiem, przestrzegać terminów i prawidłowo ją rozliczyć. Przedsiębiorca nie ma takiej swobody w jej realizacji jak wtedy, gdyby korzystał wyłącznie ze środków własnych czy nawet kredytu bankowego.
Przykładem może być chociażby to, że realizując dotowaną inwestycję, należy się ściśle trzymać ustalonego harmonogramu, i to zarówno czasowego, jak i rzeczowego. Trzeba też poinformować opinię publiczną, że firma otrzymała unijny grant i realizuje dotowany projekt.
Zgodnie z kontraktem
Zobowiązania firmy wynikają przede wszystkim z umowy o dofinansowanie. To ten dokument, który jest negocjowany i podpisywany z właściwą instytucją (np. urzędem marszałkowskim w przypadku programów regionalnych lub instytucją wdrażającą upoważnioną przez taki urząd czy np. Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości w przypadku niektórych działań programu „Innowacyjna gospodarka”). Jego treść opiera się na wniosku o dotację i załączonych do niego załącznikach.
Warto też...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta