Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

To, jaki kontrakt będzie dobry dla firmy, zależy od sytuacji

18 maja 2010 | Gazeta prawa i podatków | Renata Krupa-Dąbrowska
źródło: Rzeczpospolita

Najem i dzierżawa są do siebie podobne, przez co niektórym osobom się mylą. Warto jednak wiedzieć, co je różni, a co łączy. Nie zawsze uda się bowiem zawrzeć jedną i drugą

Firma budowlana znalazła działkę, na której chce składować swoje wyroby. Teraz pertraktuje z właścicielem tego gruntu na temat warunków umowy i zastanawia się, czy podpisać najem czy dzierżawę. Okazuje się, że jeżeli będzie na tej działce składować tylko swój towar, wtedy właściwy jest najem. Ale gdyby się zdecydowała jego część (za czynsz) udostępnić innej osobie, wtedy będzie to już dzierżawa (ponieważ nieruchomość będzie przynosiła pożytki).

Różnic pomiędzy tymi typami umów jest o wiele więcej. Trzeba je znać, gdyż samo zatytułowanie umowy, że jest to np. najem, nie wystarczy, by była ważna. Musi mieć także cechy typowe dla danego jej rodzaju.

Przedmiot, czas i forma

Oba typy umów zawiera się w formie pisemnej lub ustnej na czas określony lub nieokreślony.

Umowa dzierżawy (na czas oznaczony) może trwać maksymalnie 30 lat, natomiast najmu – co do zasady dziesięć lat. W tym ostatnim wypadku jest jeden wyjątek dotyczący przedsiębiorców. Od niedawna mogą oni zawierać umowy najmu na czas oznaczony na 30 lat.

I jedną, i drugą umowę zawiera się w celu korzystania z cudzej rzeczy, za co trzeba płacić czynsz. Przedmiotem najmu mogą być rzeczy ruchome (np. samochód), nieruchomości (m.in....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8625

Spis treści
Zamów abonament