Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Potrącenie to metoda regulowania należności pieniężnych

18 maja 2010 | Gazeta prawa i podatków | Wojciech Rup

W niektórych przypadkach jednostka samorządu terytorialnego może być w stosunku do podmiotu zewnętrznego zarówno wierzycielem, jak i dłużnikiem. Wówczas istnieje możliwość kompensacji

Gospodarka finansowa jednostki samorządu terytorialnego i jej jednostek organizacyjnych obejmuje powstawanie i realizację należności i zobowiązań zarówno z tytułu dochodów publicznoprawnych, jak również umów cywilnoprawnych, których stroną jest jednostka samorządu terytorialnego lub jej jednostka organizacyjna.

W niektórych przypadkach powstają wzajemne należności i zobowiązania jednostki samorządu terytorialnego i jej jednostek organizacyjnych z innym podmiotem zewnętrznym, tzn. jednostka samorządu terytorialnego może być jednocześnie w stosunku do podmiotu zewnętrznego zarówno wierzycielem, jak i zobowiązanym.

Rozliczenia wzajemne dotyczyć mogą różnych tytułów prawnych zarówno dochodów publicznoprawnych, jak również stosunków cywilnoprawnych.

Zobowiązania podatkowe

Przepisy ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) dopuszczają możliwość potrącenia wzajemnych należności na wniosek podatnika lub z urzędu.

Do tytułów wierzytelności podatnika objętych możliwością kompensaty zalicza się m.in. bezsporne i wymagalne wierzytelności podatnika wobec państwowych i samorządowych jednostek budżetowych z tytułu zamówień...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8625

Spis treści
Zamów abonament