Nie ufajmy komputerom
Niebezpieczne błędy w oprogramowaniu
Nie ufajmy komputerom
Ile to razy, po mniej lub bardziej poważnej awarii, słyszeliśmy z ust zakłopotanego urzędnika o "błędzie komputera". Z drugiej strony jednak wiemy, że sprawnym mikroprocesorom bardzo rzadko zdarza się popełnić jakikolwiek błąd w obliczeniach. Prawdziwe pomyłki komputerów wynikają prawie wyłącznie z wadliwego działania oprogramowania na nich zainstalowanego.
Komputer bez programu, który nim zarządza, jest tylko bezużyteczną i drogą skrzynką wypełnioną układami elektronicznymi. Dopiero oprogramowanie sprawia, że mikroprocesor "ożywa" i jest przygotowany do normalnej pracy. O ile sama elektronika jest w ogromnej większości przypadków nieomylna, to programy komputerowe piszą ludzie, którzy, niestety, niekiedy popełniają błędy.
Problem wbrew pozorom nie jest tak odległy, jak by się mogło wydawać. Większość posiadaczy komputerów używa na co dzień edytorów tekstu i baz danych, które nawet jeśli mają błędy, nie stwarzają żadnego realnego zagrożenia. Od poprawnego działania komputerów są uzależnione jednak znacznie poważniejsze systemy -- elektrownie atomowe, samoloty pasażerskie i systemy uzbrojenia nowoczesnych armii. Mikroprocesory i programy sterują rozkładem jazdy pociągów, samochodowym systemem hamowania ABS, kontrolują sieci...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta