Więcej władzy dla Trybunału Konstytucyjnego
Przed pierwszym czytaniem
Więcej władzy dla Trybunału Konstytucyjnego
Nadanie orzeczeniom TK charakteru ostatecznego i wiążącego oraz stworzenie podstaw do wprowadzenia procedury skargi konstytucyjnej pozwalającej każdemu żalić się na normę naruszającą jego prawa i wolności zakłada prezydencki projekt nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Sejm planuje rozpatrzyć te propozycje jeszcze w tym tygodniu.
Z chwilą wejścia w życie nowej konstytucji trzeba będzie stale dokonywać bieżących ocen zgodności z nią obowiązującego ustawodawstwa. Ustalenie zakresu obowiązywania ustaw stanie się nową i najważniejszą powinnością TK. Sprostanie jej przez Trybunał o obecnych kompetencjach byłoby jednak trudne, wręcz niemożliwe.
Projektowaną nowelizację podyktowała potrzeba umożliwienia TK szybkiego i skutecznego eliminowania z systemu prawa przepisów, które nie mogą w nim pozostać. W momencie uchwalenia konstytucji Trybunał musi być w pełni przygotowany do zadań, które nań spadną -- uzasadnia prezydent swój projekt.
Konsekwencje trójpodziału
Nadanie orzeczeniom TK charakteru ostatecznego i wiążącego wynika z akcentowanej przez każde państwo prawa nadrzędności konstytucji jako ustawy zasadniczej. Wiąże się też z zasadą trójpodziału władz oraz z pozostawieniem organom sądowym wyłączności rozstrzygania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta