Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przepis kontrowersyjny, ale stosowany bez trudności

03 lipca 1996 | Prawo | KK

Polemika

Przepis kontrowersyjny, ale stosowany bez trudności

Krystyna Kutzner

Zgadzam się z twierdzeniem autorów artykułu "Prawo celne: kontrowersyjny przepis" ("Rz" z 11 czerwca) , że art. 70 ust. 3 prawa celnego jest bardzo kontrowersyjny ze względu na jego redakcję. Przepis ów, mimo niezręczności sformułowania i sprzeczności z tego wynikających, jest jednak powszechnie stosowany bez większych kłopotów.

Art. 70 ust. 3 prawa celnego zawiera sankcję za niedopełnienie obowiązków wynikających z art. 40 ust. 2: "Przewoźnik lub spedytor przewożący przez granicę państwową towary jest obowiązany dostarczyć je do granicznego miejsca odpraw celnych oraz przedstawić organowi celnemu dokumenty dotyczące tych towarów". Nie zgadzam się z autorami, że przewoźnik/ spedytor nie uczestniczy w postępowaniu celnym, które wszczyna się wyłącznie na wniosek podmiotu dokonującego obrotu towarowego z zagranicą (art. 50 ust. 1) , a więc nie ma on uprawnień do zainicjowania tego postępowania.

Analiza procedur celnych prowadzi do wniosku, że całe postępowanie można podzielić na dwa odrębne etapy:

* związany z procedurą tranzytu, dotyczący przywozu towarów przez przewoźnika/ spedytora, obejmujący czas od przedstawienia towarów w granicznym urzędzie celnym do momentu dostarczenia ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 795

Spis treści
Zamów abonament