Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

03 lipca 1996 | Gazeta | EK

Informacje

Polacy są ludźmi wierzącymi. Aż 95 procent deklaruje, że wierzy, ale tylko połowa chciałaby, aby w preambule nowej konstytucji znalazło się odwołanie do chrześcijańskich korzeni. Polacy chcą jawności finansów Kościoła, finansowego wspierania działalności Kościoła przez państwo, ale są przeciwni wprowadzeniu podatku wyznaniowego. Bardziej ambiwalentny stosunek do wiary przedstawicieli elit jest lepiej skorelowany z ich poglądami. Badania "Rzeczpospolitej" przeprowadziły w czerwcu dwa ośrodki: sopocka Pracownia Badań Społecznych i CBOS.

Po wyborach prezydenckich, wygranych przez kandydata lewicy, w pierwszych reakcjach hierarchów Kościoła rzymskokatolickiego można było usłyszeć, iż nadszedł czas na weryfikację przekonania, że ponad 90 procent Polaków jest katolikami. Skoro głosowali na kandydata nie reprezentującego wartości podstawowych dla Kościoła, dla religii, to znaczy, że się z nim nie utożsamiają i utracili wiarę. Tymczasem z naszych badań wynika, że Polacy nadal uważają się za ludzi wierzących. I to niezależnie od ocen innych i od obiektywnych danych świadczących o sekularyzacji poglądów w sprawie podstawowych nakazów i zakazów moralnych Kościoła (badanie CBOS dla "Polityki" nr 16) . Z badań "Rzeczpospolitej" wynika, że chociaż stosunek do wiary kształtuje opinie na sprawy Kościoła i stosunków...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 795

Spis treści
Zamów abonament