Europa bez marginesów
Europa bez marginesów
Rozmowa z Franzem Vranitzky'm, kanclerzem Austrii
"Za dużo zajmujemy się sobą, za mało myślimy o tym, że jesteśmy jednym z członków międzynarodowej wspólnoty" -- usłyszeli Austriacy, kiedy po raz pierwszy obejmował pan urząd kanclerski. Obiecał pan wtedy prowadzić politykę bardziej otwartą. Czy taką właśnie dewizą kierował się pan przez minione dziesięć lat?
Podejmowaliśmy starania o to, aby dobry wizerunek naszego państwa i nasze zaangażowanie wybiegało poza nasze granice. Dowodem tego jest fakt, że znaleźliśmy się w Unii Europejskiej i że jednocześnie -- pokonując europocentryzm -- zwróciliśmy się w stronę Azji i Ameryki Północnej. Chodziło nam o to, aby wziąć udział w procesie integrowania Europy, gdyż pociągała nas myśl o tym, aby po usunięciu żelaznej kurtyny nigdy więcej nie powstały nowe linie podziału z powodów politycznych, ekonomicznych, społecznych czy też bezpieczeństwa. Po drugie, uznaliśmy, że żyjemy w świecie, w którym obowiązują twarde zasady konkurencji. Z takim światem chcielibyśmy się zmierzyć.
Austria jest dla Polski jednym z najważniejszych w Europie partnerów, który udziela nam swego poparcia. Nasze stosunki układają się bardzo dobrze. Nie znaczy to, że bez problemów. Nie chciałabym mówić o kłopotach Polaków na przejściu granicznym w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta