Złoty Liść na "Eko-Media-Forum"
Złoty Liść na "Eko-Media-Forum"
W Polsce dla celów rolnictwa ekologicznego wykorzystuje się tylko 3 promile ziemi uprawnej. W państwach Unii Europejskiej taka produkcja zajmuje średnio 0, 54 proc. powierzchni wszystkich upraw.
W Austrii ekologiczne gospodarstwa zajmują 10 proc. powierzchni, ponad 4 proc. w Belgii, a 1, 45 proc. w Niemczech.
Rolnictwo ekologiczne w Polsce jest już znane w kręgach fachowych, jednak ciągle nie do końca akceptowane. Rolnicy ekologiczni nadal mają problemy ze zbytem produktów, podobnie jak ich konwencjonalni koledzy. Brak dobrej organizacji transportu i handlu oraz rozproszenie gospodarstw utrudniają rozwój zielonego rynku -- powiedział Waldemar Fortuna z Ośrodka Informacyjnego Rolnictwa Ekologicznego w Warszawie podczas seminarium towarzyszącego I Międzynarodowemu Forum Edukacji Ekologicznej "Eko-Media-Forum"
Mamy szansę
Historia rolnictwa ekologicznego w Polsce sięga lat 30. , wtedy to senator II Rzeczypospolitej, hrabia Stanisław Karłowski rozpoczął stosowanie metod rolnictwa biodynamicznego w swoim gospodarstwie na 1716 ha w Szelejewie w Wielkopolsce. W latach 50. metody te wprowadził Julian Osetek w swoim trzyhektarowym gospodarstwie w Nakle nad Notecią.
W latach 80. popularyzacją tego sposobu gospodarowania zajął się prof. Mieczyslaw Górny, kierownik Zakładu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta