Dekada Vranitzky'ego
Dekada Vranitzky'ego
-- Czy jest pan ostatnią ofertą czerwonych? -- zapytał dziennikarz niemieckiego tygodnika "Der Spiegel" Franza Vranitzky'ego, gdy ten został mianowany, w czerwcu 1986 roku, kanclerzem Austrii. -- Nie jestem ostatnią ofertą, lecz pierwszą -- odpowiedział austriacki socjalista.
Przed dziesięciu laty chwiała się pozycja partii socjaldemokratycznej (SPÖ) -- ugrupowania, które od zakończenia II wojny światowej zajmowało pewne miejsce na naddunajskiej scenie politycznej. W wyborach prezydenckich wysokie zwycięstwo odniósł konserwatysta Kurt Waldheim z Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) , choć ciążyły na nim zarzuty z czasów wojny. Wtedy ówczesny lider socjaldemokratów, kanclerz Fred Sinowatz ustąpił z urzędu w trakcie trwania kadencji i wysunął na swoje miejsce Vranitzky'ego.
Początkowo w życiu Vranitzky'ego, wiedeńczyka urodzonego w 1937 roku, nie wydarzyło się nic takiego, co by zapowiadało wielką polityczną karierę. Ukończył Wyższą Szkołę Handlu Światowego (dziś Uniwersytet...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta